بحث ویژه
سایت تخصصی پرورش هوش و روانشناسی کودک
تازه های علم روانشناسی کودک(کودکان فقط انعکاس تربیت والدین هستند)

بازدید : مرتبه
تاريخ : شنبه 10 / 4 / 1396

 با تشکر از مدیریت وبسایت که وب روانشناسی کودک در رده وب های منتخب قرار داد. 

کانال تلگرام تخصصی پرورش هوش و روانشناسی کودک

نوانديشان اهواز 

آدرس کانال تلگرام وبسایت

https://telegram.me/kidpsychology

09106408493

پيش دبستاني و موسسه تخصصي پرورش هوش و روانشناسي كودك نوانديشان اهواز

 موضوع :
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 5895 مرتبه
تاريخ : شنبه 21 / 4 / 1393

نواحی زیادی از مغز در درک شوخی‌ و طنز دخیل هستند، هم نواحی شناختی‌ و هم نواحی مربوط به عواطف و احساسات، این امر مفهوم شوخی‌ را برای کودکان پیچیده تر...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2269 مرتبه
تاريخ : شنبه 16 / 1 / 1393موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 1985 مرتبه
تاريخ : جمعه 16 / 12 / 1392

تلخی‌هایی که تجربه می‌کنید با مرگ حیات از چرخه زندگی شما حذف نمی‌شوند بلکه نسل به نسل در فرزندانتان منتقل می‌شوند...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2726 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 5 / 12 / 1392

بازی مار و پله رو كه يادتون هست؟ يكي از بازي هاي جالب زمان بچگي همه ما بوده...
ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2247 مرتبه
تاريخ : سه شنبه 22 / 11 / 1392

استفاده افراطي از تلفن همراه باعث بلوغ زود رس کودکان مي شود
۳ پيامد استفاده زياد کودکان از تلفن همراه...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 3407 مرتبه
تاريخ : يکشنبه 6 / 11 / 1392

درون‌گرا یا برون‌گرا بودن ما بطورکلی تعیین کننده مسیر زندگی ماست...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2105 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 25 / 6 / 1392

معلّم یک کودکستان به بچه هاى کلاس گفت که میخواهد با آنها بازى کند...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 3355 مرتبه
تاريخ : شنبه 23 / 6 / 1392

كودكتان با اين عمل نگراني اش را كاهش مي دهد.... 
ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2229 مرتبه
تاريخ : شنبه 22 / 4 / 1392
 نه نمی خواهم!

درسته که تنهایی، حسی است که نشان می دهد ما روش درست ارتباط با دیگران را هنوز نیاموخته ایم، و هنوز نتوانسته ایم از من به ما پلی بسازیم!

نه نمی خواهم!

درسته که تنهایی، حسی است که نشان می دهد ما روش درست ارتباط با دیگران را هنوز نیاموخته ایم، و هنوز نتوانسته ایم از من به ما پلی بسازیم!
درسته که کساني که به ديگران اعتماد ندارند؛ نمي‌توانند ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنند و نمي‌توانند رابطه پايدار و عميقي با ديگران به وجود آورند. آن‌ها معنی دوستی واقعی را درک نمي‌کنند و منزوی می شوند!
درسته که در مهد و خانه، فراوان بازی ( به من اعتماد کن! بازی که در آن یک فرد چشمهایش را می بندد و با گذاشتن دست بر روی شانه ی  دوست و یا والدین، از راهنمایی های او کمک می گیرد و موانع را از سر راه بر می دارد) انجام می شود!
درسته که کودک ما ظرفیت و آمادگی کمک کردن به دیگران را دارد و ما نیز با خلق موقعیت های کمک رسانی، این ظرفیت را پرورش می دهیم و دانه های محبت را در دل کودک می کاریم و هر روز آن ها را  با بازی های (آمادگی کمک کردن به دیگران ـ آرزو برای دیگران ـ احساس دیگران چیست؟ ـ دنیای خالی از جنگ ـ دانه های محبت ـ رنگ های دوست و .... ) آبیاری می کنیم! 
درسته که در 99% موارد کودک ما می بایست دیدی مثبت و خوش بینانه به موقعیت ها و افراد داشته باشد!
اما:
وقایعی به مانند: پاکدشت، که در آن به  25 تا 28 کودک کلاس اولی، با ترفند دادن کبوتر! تجاوز شد و در نهایت در کنار کوره های آجرپزی دفن شدند!  و یا وقایع مشابه فراوانی که به منظور بدست آوردن مقداری پول، جهت مصرف مواد مخدر و یک خوشی زودگذر، حادث می شود. والدین آگاه را برآن خواهد داشت تا در کنار آن همه نگاه مثبت، نگاهی هم به  آموزش حل مسئله، ساده لوح نبودن، به شیوه ای مقتدرانه «نه گفتن» داشته باشند. ( بازی ایست!  بازی نه نمی خواهم! بازی حل مسئله و....).
یادمان باشد كودكاني كه مهارت «نه» گفتن را آموخته اند احتمالاً بيش تر دست به انتخاب هاي مثبت خواهند زد و از درگير شدن در رفتارهاي پرخطر اجتناب خواهند كرد. كمك به كودكان براي تنظيم محدوديت هايي براي خودشان و «نه» گفتن نسبت به فشارهاي خارجي، اعتماد به نفس آنان را افزايش خواهد داد. که البته این    ( نه) گفتن مستلزم آموزش نحوه ایستادن کودک، نحوه ی نگاه کردن، و صدای رسای اوست.
از بین تمام این بازی ها من یکی از بازی ها را انتخاب کردم که قسمتی از آن را در این جا می آورم.

نه نمی خواهم!
•	نقشهایی تنظیم می شود که طی آن فردی غریبه،  به سمت کودک می رود و از او می خواهد که با او همراه شود. (به بهانه ی دادن عروسک، رساندن نزد والدین و ...)
•	بزرگسال می گوید: «سلام، من یک اسباب بازی در اتومبیلم دارم، فکر می کنم دوست داشته باشی! با من بیا تا آن را به تو بدهم.»
•	مهارتی که کودک یاد می گیرد این است که با صدایی رسا بگوید: «نه، باید از مربی خود ( معلم، پدر، مادر و...) سؤال کنم».
•	سپس به طرف مدرسه و یا خانه می دود.
•	این بازی توسط والدین و یا مربیان اجرا می شود و کودک آن را می بیند. می توان از این بازی با موبایل فیلمی تهیه کرد و آن را باهم تماشا کنید. و در نهایت این بازی را با خود کودک انجام می دهید.
•	عملکرد صحیح کودک را در موقعیت های مختلف تشویق کنید. ( این بازی برگرفته شده از کتاب شیوه های تغییر رفتار، میلتن برگر، 1997 است).

•	بازی های که در این متن به آن اشاره شد، در کتاب (تقویت هوش هیجانی در کودکان) تألیف خودم، طراحی و توضیح داده شده است.

•	 با تشکر: محمود حکیمی


ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 1781 مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 12 / 4 / 1392

 

رسانه های گروهی mass media

نظر جامعه شناسان درباره اینکه چرا سریالهای خانوادگی تلویزیونی تا این حد در بین مردم محبوبیت دارد؟؟؟؟؟

برخی فکر میکنند که سریالهای تلویزیونی راهی را برای گریز ارائه میدهند  مخصوصا وقتی زنان زندگی خود را کسالت بار میدانند یا تصور میکنند که به آنها ظلم شده است .اما این دیدگاه وقتی که ما سریالهایی را میبینیم که معضلاتو مسائلی ای بسا بیشتر از خانواده ما را به تصویر میکشد چندان متقاعد کننده به نظر نمیرسد.اما اندیشه معقولتر این است که این سریالها بیانگر خصوصیات عام و فراگیر زندگی شخصی و عاطفی هستند.آنها معماها و دوراهی هایی را نمایش میدهند که ممکن است برای هر کسی پیش آید و حتی شاید به بعضی از بینندگان کمک کندکه درباره زندگی خود بهتر بیندیشند.


مامان زهرا
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 18:29 | انتخاب بهترین پاسخ
  با سلام
چه سوال جالبی کاش میگفتید منظورتون از این سوال چیه
اما خوب باید بگم که من اصلا حوصله تلوزیون و ندارم از ماهواره ام بدم میاد و ندارم راحت و اسوده
اما 2 سه ماهی میشه ایلیا خیلی به کارتون علاقه پیدا کرده منم براش یا سی دی میزارم یا تو شبکه پویا هستیم

مامان فهیمه
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 17:10 | انتخاب بهترین پاسخ
  زن ايرانى چه شاغل باشه چه خانه دار بايد كاراى خونه رو انجام بده به شوهر و بچه برسه مهمون دارى بكنه،از صبح كه چشم باز ميكنه دغدغه ى ناهار و شام و پخت و پز داشته باشه.... انگار محكومه كه صبح تا شب براى رسيدگى به امورات خونه توى خونه باشه و وقت نداره تفريح يا سرگرمى خارج از خونه داشته باشه و تلويزيون واسش بهترين و در دسترس ترين سرگرمى تو خونه هست
نميدونم منظورتون سريالهاى شبكه هاى ايرانيه يا شبكه هاى خارجى،ولى متاسفانه توى چند سال اخير سريال هاى خارجى با مضمون مشابه(عموما خيانت) خيلى توى كشور ما محبوبيت پيدا كرده و كاملا هدفمند مبناى جامعه ى ما يعنى خانواده رو هدف قرار داده و چنان چهره ى گناه و خيانت رو زيبا و رومانتيك جلوه ميدن كه توى جامعه ى منفعل و تاثيرپذير ما نفوذ كرده و هر روز بيشتر شاهد از هم پاشيدن خانواده ها هستيم و هر روز بيشتر ماجراهاى خيانت رو اطرافمون ميبينيم و ميشنويم

مامان ندا
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 14:40 | انتخاب بهترین پاسخ
  من یادم نمیاد مجرد که بودم اینقدر به سریالها علاقه داشتم چون وقتم برا خودم بود گردش تفریح با دوستان بودن درس و دانشگاه ولی الان فقط برا خودم نیستم و باید تو خونه باشم که به شوهر بچه رسیدگی کنم و شب ها هم برا متاهل ها یعنی کنار خانواده بودن و ساعتها آزاد داشتن که باید پای تلویزیون بشینیم و از سر اجبار برنامه هایی رو ببینی که مضمونه اکثریتشون مثل همه و از اولش آخر برنامه یا فیلمو سریالها دستگیرت شده و مشغله ها زندگی اونقدر زیاده و این تورمی که ما دچارش شدیم و نمیتونیم هر شب بریم بیرون صفا سیتی چون کم میاریم

مامانِ عسل
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 13:02 | انتخاب بهترین پاسخ
  من به شخصه براي وقت گذروندن نگاه می کنم و اگه کار دیگه ای داشته باشم قید سریال را می زنم حتی اگه اون کار بیخودی تر از سریال باشه!!!

مامان نرگس
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 12:14 | انتخاب بهترین پاسخ
  منم فکر میکنم همش از بیکاریه چون خانما بخصوص خانه دارها وقت اضافی زیاد دارن و امکان پر کردن این اوقات هم معمولا هزینه داره و همت میخواد ولی این سریالها هم مجانیه هم ولو میشی رو مبل و نگاه میکنی
فکر نکنم خانمای شاغل اینهمه سریال نگاه کنن

مامان یا بابای سهند و سپهر
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 11:18 | انتخاب بهترین پاسخ
  در كل موضوعات اجتماعي و خانوادگي خيلي طرفدار داره . مثلا همين وبلاگهايي كه به اينجور موضوعات ربط دارند هم خيلي بازديد كننده دارن و نظرات بالايي هم گذاشته ميشه توشون ... مثه وبلاگهايي كه خيانت يا همسر دوم يا .... موضوعات رو داره . جذابيت اين مسائل هم به دليل ملموس بودن و ايجاد حس همدلي با شخصيت اصلي فيلم يا داستان هست...

مریم مامان دونه برفی
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 11:03 | انتخاب بهترین پاسخ
  با سلام و خسته نباشید.
من هم با نظر زینب جون موافقم .چون خودم چندان فرصت و حوصله تماشای تلویزیون رو ندارم . و هرچند وقت یکبار یک سریال رو دنبال می کنم و دوست دارم تا آخر ببینمش .ولی اونقدراصرارندارم تمام قسمتهارو ببینم چون مدتی بعدازاینکه سریال تمام شد دیگه حتی اسم فیلم هم یادم نمیاد.اما علت اصلی پی گیری این فیلمها همون سرگرم شدن تو خونه است .چون معمولا خانمها درایران بویژه شهرهای کوچک امکانات تفریحی کمتری دارند . و بعضا آنقدردرگیرکارهای خونه هستند که فرصت ایجاد سرگرمی ندارند بنابراین درحین انجام کارهای خونه سریالهای تلویزیزونی رو دنبال میکنند و هم اینطوری احساس خستگی نمیکند و هم به نحوی با شخصیتهای داستان انس میگیرند و درواقع تا زمانیکه اون سریال پخش میشه شخصیتها و موضوع داستان جزئی از زندگی اونها محسوب میشه.

مامان
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 10:12 | انتخاب بهترین پاسخ
  به نظر من در مورد فيلمهاي صدا و سيما كه به جز تعداد اندكي مثل ستايش و چندتاي ديگه بقيه شون زياد طرفدار نداره و اين تبليغات صدا و سيماست و مادران كه اصلا زياد وقت دنبال كردن اونها رو ندارن و يك قسمتشونو كه ببينيم اول و آخرش دستمون مياد. فيلمهاي ماهواره هم براي ما ايرانيها موضوعاتش و نحوه پوشش و ... چون تا حالا از تلويزيون خودمون نمايش داده نشده تازگي داره و مي مونه يكسري فيلمهاي خوب تلويزيون خودمون كه هر كي ساخته دستش درد نكنه كه گفتم تعدادش اندكه. البته به اين هم عقيده دارم كه ما ايرانيها اوقات فراغت زيادي داريم كه پاي كامپيوتر و اينترنت و تلويزيون هدرش ميديم و اهل كتاب هم نيستيم.

زینب فتوحی
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 7:54 | انتخاب بهترین پاسخ
  سلام به همه خیلی وقت بود یه سوال با حال مطرح نشده بود
به نظرم منم چند تا عامل داره یکی اینکه زن خانه دار تفریح و سرگرمی مناسبی نداره سریال هم به خودی خودش اعتیاد آوره اینم یه نوعش هست البته من حوصله پیگیری سریال ها رو ندارم و کانال خونه ما مدام رو شبکه پویاست ولی اگر از سریالی خوشم بیاد باید تا آخر دنبال کنم و دلیل دیگه اش به نطر من اینه که خیلی از اتفاقات تو سریال ها هم شده واقعیت زندگی خیلی از خانوم های ایرانی هر چند همه اش بد نیست ولی خیلی از خانوم ها خودشون رو تو موقعیت تصور میکنن و بد تر از همه اینکه امروزه تو هر سریالی چه ایرانی و مخصوصا خارجی ها خیانت موضوع اصلی هست که زن ها روش حساس ترند و این موضوع خیلی برای خانواده ها مخرب شد و تاثیر گذار...........در کل هر چیزی حد و حدودی داره برای خودش به نظرم بهتره زن خانه دار به جای تلف کردن عمرش پای این چیزا برنامه ای برای خودش تو خونه داشته باشه که بعدا که سنمون بالا رفت حسرت دوران جوانیمون رو نخوریم

مامان جونی
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 7:41 | انتخاب بهترین پاسخ
  نمی دونم چرا پاسخ این سوال براتون اینقدر اهمیت داره!اما دلیلش اینه که زنهای ایرانی تفریح دیگه ای ندارن!یکیش خود من!دلم فقط به سریالها خوشه!

سپیده
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 2:22 | انتخاب بهترین پاسخ
  سلام. شاید برای این باشه که می خوان وقت خودشون رو پر کنن. راستش من هیچ وقت دلیلش رو متوجه نشدم چون خودم اصلا اهل سریالها نیستم و دنبالشون نمی کنم.
وقتی دانشجو شدم به مدت 5 سال تلویزیون تو خونه ما روشن نشد و هر کسی رو می گفتم باور نمی کرد و بعدشم علاقه ای بهش نداشتم . ولی الان که بچه دار شدم برای دخترم کارتونها و می زارم . در کل خیلی دوست دارم بدونم چرا خانم های خانه دار اینقدر پیگیر یه سریال می شن و بعد از اتمام اون مدام دربارش حرف می زنن.

مامان روانشناس
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 1:14 | حذف | ویرایش | انتخاب بهترین پاسخ
  به نظر شما آیا این سریالهای تلویزیونی راهی را برای گریز ارائه میدند مخصوصا وقتی زنان زندگی خود را کسالت بار میدونند یا تصور میکنند که به آنها ظلم شده ؟؟؟!!!

مامان مریم
ارسال پاسخ : 1392/4/12 - 1:11 | انتخاب بهترین پاسخ
  خوب شاید به خاطر این باشه که موضوعات اجتماعی داره و اغلب خانواده ها با این موضوعات سر و کار دارن. و بیشتر این سریال ها از روی واقعیت ساخته میشن و به همه افراد خانواده مربوط میشه.
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2177 مرتبه
تاريخ : پنجشنبه 12 / 2 / 1392
دوران طلایی آموزش از طریق نیمکره راست مغز تا 6 سالگی است
دانشمند ژاپنی مکوتوشیچیدا،40سال بر روی کارکرد مغز و چگونگی یادگیری پژوهش نمود. تحقیقات او و سایر دانشمندان نشان داد که اگر آموزش های مربوطه (نیمکره راستی) در دوران طلایی رشد(بارداری تا 6 سالگی )انجام پذیرد ظرفیت مغز کودک بطور معجزه آسایی افزایش می یابد.
با به کار گیری این روشها می توانید کودکانی باقابلیت محاسبات سریع ،توانایی خواندن، تند خوانی وحافظه قوی (تصویری،سرعتی نوری و... )کودکانی خلاق ،دارای ارتباطات اجتماعی موفق ومتعادل از نظر روحی و روانی داشته باشید.


موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 5382 مرتبه
تاريخ : پنجشنبه 12 / 2 / 1392

کودکي که براي اولين بار از خانه و خانواده جدا شده و مدتي را در محيط بيرون از خانه به سر مي برد،...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 4640 مرتبه
تاريخ : پنجشنبه 12 / 2 / 1392

شاید تا بحال در مورد نیمکره های مغز مطالبی شنیده باشید. اما آیا می دایند نیمکره های چپ و راست میتوانند چه نقشی را در یادگیری داشته باشند؟ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی

Cardiopulmonaryresuscitation(CPR به معنی احیای قلبی-ریوی است و شامل مجموعه اقدامات اولیه ای می شود که در شرایط اورژانس باید برای شخص مصدوم صورت بگیرد تا بتوان در مراحل بعد اقدامات اختصاصی پزشکی را برایش انجام داد.

 ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 1766 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 2 / 11 / 1391

ماناز عزیز یه مطلب خوب در اختیارمون قرار داده :ازنظر اسلام دوره تربیتی به ٣ دوره ٧ساله تقسیم میشود .در ٧سال اول همانطور که اکثریت می دانند به دوره پادشاهی بچه معروف است اما گاهی در تفسیر این ...ادامه مطلب...
موضوع : بحث ویژه
ارسال توسط زهره یوسفی
صفحه قبل 1 2 صفحه بعد

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
POWERED BY
NiniWeblog.com