دانشمندان بزرگ روانشناسی
سایت تخصصی پرورش هوش و روانشناسی کودک
تازه های علم روانشناسی کودک(کودکان فقط انعکاس تربیت والدین هستند)

بازدید : مرتبه
تاريخ : شنبه 10 / 4 / 1396

 با تشکر از مدیریت وبسایت که وب روانشناسی کودک در رده وب های منتخب قرار داد. 

کانال تلگرام تخصصی پرورش هوش و روانشناسی کودک

نوانديشان اهواز 

آدرس کانال تلگرام وبسایت

https://telegram.me/kidpsychology

09106408493

پيش دبستاني و موسسه تخصصي پرورش هوش و روانشناسي كودك نوانديشان اهواز

 موضوع :
ارسال توسط زهره یوسفی

اریک اریکسون (Erik Erikson) یکی از شاگردان فروید چهارچوب روانی_جنسی او را پذیرفت اما وضعیت رشد را در هر مرحله گسترش داد.

نظریه ی روانی _اجتماعی اریکسون

خود، صرفا بین تکانه های نهاد و درخواستهای فراخود میانجی گری نمی کند. خود ، در هر مرحله نگرش ها و مهارت هایی را نیز کسب می کند که باعث میشوند فرد عضو فعال و کمک کننده به جامعه شود.

 

رشد روانی- اجتماعی چیست؟
نظریه رشد روانی-اجتماعی اریکسون یکی از معروف‌ترین نظریه‌های شخصیت در روان‌شناسی است. اریکسون نیز همانند فروید اعتقاد داشت که شخصیت هر فرد، طی مراحلی رشد می‌یابد. نظریه اریکسون برخلاف نظریه مراحل روانی-جنسی فروید، به تشریح تاثیر تجربه اجتماعی در تمام طول عمر می‌پردازد.

یکی از عناصر اصلی در نظریه مراحل روانی-اجتماعی اریکسون، رشد هوّیت خود ( ego identity ) است. «هویت خود»، حس آگاهانه خود است که ما از طریق تعاملات اجتماعی رشد می‌دهیم. به گفته اریکسون، «هویت خود» ما با هر تجربه و اطلاعات جدیدی که در تعاملات روزانه خود با دیگران به دست می‌آوریم، دائماً تغییر می‌کند. اریکسون همچنین عقیده داشت که علاوه بر «هویت خود»، یک حس صلاحیت نیز انگیزه رفتار و اعمال ما را تشکیل می‌دهد.

هر مرحله در نظریه اریکسون به صلاحیت یافتن و شایسته شدن در یک محدوده از زندگی مربوط است. اگر یک مرحله به خوبی پشت‌سر گذاشته شود، شخص احساس تسلّط خواهد کرد. و اگر یک مرحله به طور ضعیفی مدیریت شود، حس بی‌کفایتی در شخص پدید خواهد آمد.

اریکسون عقیده داشت که افراد در هر مرحله، با یک تضاد روبرو می‌شوند که نقطه عطفی در پروسه رشد خواهد بود. به عقیده اریکسون، این تضادها بر به وجود آوردن یک کیفیت روانی یا ناکامی در به وجود آوردن آن کیفیت متمرکزند. در خلال این دوره، هم زمینه برای رشد شخصی بسیار فراهم است و هم از سوی دیگر، برای شکست و ناکامی.

 

 

مرحله 1 رشد روانی- اجتماعی: اعتماد در برابر بی‌اعتمادی( دهانی) دوره ی رشد از تولد تا ١ سالگی

نخستین مرحله نظریه رشد روانی-اجتماعی اریکسون بین تولّد تا یک سالگی پدید می‌آید و بنیادی‌ترین مرحله در زندگی است.
به دلیل آن که نوزاد به طور کامل وابسته است، رشد اعتماد در او به کیفیت و قابلیت اطمینان کسی که از او پرستاری می‌کند بستگی دارد.
اگر اعتماد به نحو موفقیت‌آمیزی در کودک رشد یابد، او در دنیا احساس امنیت خواهد کرد. اگر پرستار ناسازگار، پس زننده یا از نظر عاطفی غیرقابل دسترس باشد، به رشد حس بی‌اعتمادی در کودک کمک می‌کند. عدم توفیق در رشد اعتماد، به ترس و باور این که دنیا ناسازگار و غیرقابل پیش‌بینی است منجر می‌گردد.

 


مرحله 2 رشد روانی- اجتماعی: خودگردانی و اتکاء به نفس در برابر شرم و شک( مقعدی) دوره رشد از ١ تا ٣ سالگی

دومين مرحله نظریه رشد روانی- اجتماعی اریکسون در دوران اولیه کودکی صورت می‌گیرد و بر شکل‌گیری و رشد حس عمیق‌تری از کنترل شخصی در کودکان تمرکز دارد.
اریکسون همانند فروید عقیده داشت که آموزش آداب دستشویی رفتن، بخش حیاتی و ضروری این فرایند است. امّا استدلال اریکسون کاملاً با فروید متفاوت بود. اریکسون عقیده داشت که یادگیری کنترل کارکرد بدن به پیدایش حس کنترل و استقلال می‌انجامد.
رویدادهای مهم دیگر در این مرحله شامل به دست آوردن کنترل بیشتر بر انتخاب غذا، اسباب‌بازی و لباس است.
کودکانی که این مرحله را با موفقیت پشت سربگذارند، احساس امنیت و اطمینان می‌کنند. در غیر این صورت، حس بی‌کفایتی و شک به خود در آن‌ها باقی می‌ماند.

 


مرحله 3 رشد روانی-اجتماعی: ابتکار در برابر گناه (آلتی) دوره ی رشد ٣ تا ٦ سالگی

در خلال سال‌های قبل از مدرسه، کودکان شروع به قدرت نمایی و اعمال کنترل بر دنیای خود از طریق برخی بازی‌ها و سایر تعاملات اجتماعی می‌کنند.
کودکانی که این مرحله را با موفقیت بگذرانند، حس توانایی شخصی و قابلیت رهبری دیگران را پیدا می‌کنند. و آن‌هایی که در به دست آوردن این مهارت‌ها ناکام می‌مانند، حس گناه، شک به خود و کمبود ابتکار در آن‌ها باقی می‌ماند.

 


مرحله 4 رشد روانی- اجتماعی:سخت کوشی در برابر احساس حقارت (نهفتگی) دوره ی رشد ٦ تا ١١ سالگی

این مرحله، سال‌های اول مدرسه، تقریباً از 5 سالگی تا 11 سالگی را در برمی‌گیرد.
کودکان از طریق تعاملات اجتماعی شروع به رشد حس غرور نسبت به دستاوردها و توانائی‌های خود می‌کنند.
کودکانی که توسط والدین یا معلمان تشویق و هدایت می‌شوند، حس کفایت، صلاحیت و اعتقاد به توانایی‌های خود در آن‌ها به وجود می‌آید.
آن‌هایی که از سوی والدین، معلمان یا هم‌سن و سال‌های خود به قدر کافی مورد تشویق قرار نمی‌گیرند به توانایی خود برای موفقیت، شک خواهند کرد.

 

 


مرحله 5 رشد روانی- اجتماعی: هویت در برابر سر در گمی هویت (تناسلی) دوره رشد نوجوانی

در دوران نوجوانی، کودکان به کشف استقلال خود می‌پردازند و به عبارت دیگر، خود را حس می‌کنند.
آن‌هایی که از طریق کاوش‌های شخصی، تشویق و پشتیبانی مناسبی دریافت کنند، این مرحله را با حس استقلال و کنترل و نیز حسی قوی نسبت به خود پشت‌سر می‌گذارند. و کسانی که نسبت به باورها و تمایلات خود نامطمئن بمانند، درباره خود و آینده نیز نامطمئن و گم‌گشته خواهند بود.  


مرحله 6 رشد روانی- اجتماعی: تعلّق و صمیمیت در برابر انزوا (جوانی) دوره ی رشد اوایل بزرگسالی

این مرحله، دوران اولیه بزرگسالی، یعنی زمانی که افراد به کشف روابط شخصی می‌پردازند را در بر می‌گیرد.
اریکسون عقیده داشت که برقرار کردن روابط نزدیک و متعهدانه با دیگران ضرورت دارد. کسانی که در این مرحله موفق باشند، روابط مطمئن و متعهدانه‌ای را به وجود خواهند آورد.
به یاد داشته باشید که هر مرحله بر پایه مهارت‌های یادگرفته شده در مراحل قبل بنا می‌شود. اریکسون عقیده داشت که حس قوی هویت شخصی برای ایجاد روابط صمیمانه و همراه با تعلّق خاطر اهمیت دارد. مطالعات نشان داده‌اند که کسانی که حس ضعیفی نسبت به خود دارند در روابطشان نیز تمایل به تعهدپذیری کمتری دارند و بیشتر در معرض انزوای عاطفی، تنهایی و افسردگی قرار دارند.

 


مرحله 7 رشد روانی- اجتماعی: فعالیت و زایندگی در برابر رکود دوره ی رشد میانسالی

در دوران بزرگسالی، ما به ساختن زندگی خود ادامه می‌دهیم و تمرکزمان بر روی شغل و خانواده قرار دارد.
کسانی که در این مرحله موفق باشند، حس خواهند کرد که از طریق فعال بودن در خانه و اجتماع خود، در کار جهان مشارکت دارند. آن‌هایی که در به دست آوردن این مهارت ناموفق باشند، حس غیرفعال بودن، رکود و درگیر نبودن در کار دنیا را پیدا خواهند کرد.

 


مرحله 8 رشد روانی- اجتماعی: یکپارچگی و انسجام در برابر ناامیدی (پیری) دوره ی رشد اواخر بزرگسالی

این مرحله مربوط به دوران کهنسالی است و بر بازتاب فعالیت‌های گذشته تمرکز دارد.
آن‌هایی که در این مرحله ناموفق هستند حس خواهند کرد که زندگیشان تلف شده است و بر گذشته افسوس خواهند خورد. در این حالت است که فرد با حس ناامیدی و ناخشنودی روبرو خواهد شد.
کسانی که از دستاوردهای گذشته خود در زندگی احساس غرور داشته باشند، حس یکپارچگی، درستی و تشخّص خواهند کرد. با موفقیت پشت سرگذاشتن این مرحله یعنی نگاه به گذشته با اندکی تأسف و احساس رضایت کلّی. این افراد کسانی هستند که خردمندی به دست می‌آورند، حتی در مواجهه با مرگ.

 موضوع : دانشمندان بزرگ روانشناسی
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 8501 مرتبه
تاريخ : جمعه 26 / 8 / 1391

فروید (١٩٣٩_١٨٥٦) پزشک اهل وین، برای درمان کردن افرادی که دچار پریشانی هیجانی بودند، از آنها میخواست آزادانه درباره ی رویدادهای خطرناک کودکی خود صحبت کنند.

نظریه روانی_جنسی : این نظریه تاکید دارد که نحوه ای که والدین سایق های جنسی و پرخاشگری فرزند خود را در چند سال اول زندگی اداره می کنند برای رشد شخصیت سالم حیاتی است.

سه بخش شخصیت:

نهاد: بزرگترین قسمت ذهن، منبع نیازها و امیال زیستی اساسی                                                  

خود: قسمت هوشیار و منطقی شخصیت. معمولا در اوایل نوباوگی پدیدار میشود تا تکانه های نهاد را طوری هدایت کند که روی چیزهای مناسب، در زمان و مکان قابل قبول تخلیه شوند.

فراخود: یا وجدان بین ٣ تا ٦ سالگی از طریق تعامل با والدین که تاکید دارند کودکان باید از ارزش های جامعه تبعیت کنند ، شکل میگیرد.

١.مرحله دهانی_ دوره ی رشد از تولد تا یک سالگی  

خود تازه ، فعالیت مکیدن بچه را به سمت پستان یا شیشه شیر هدایت میکند. اگر نیازهای دهانی به طور مناسب ارضا نشوند، امکان دارد که فرد عادت هایی نظیر شست مکیدن ، ناخن جویدن ، و مدادجویدن را در کودکی و پر خوری و سیگار کشیدن را در بزرگسالی پرورش دهد.

٢. مرحله مقعدی: دوره ی رشد ١ تا ٣ سالگی

کودکان نوپا و پیش دبستانی از نگه داشتن و رها کردن ادرار و مدفوع لذت میبرند . آموزش استفاده از توالت ، مسئله مهمی بین والد و فرزند میشود. اگر والدین اصرار داشته باشند که کودکان قبل از اینکه آمادگی داشته باشند آموزش ببینند ، یا آنچه آنها توقع خیلی کم داشته باشند، تعارض های مربوط به کنترل مقعد ممکن است به شکل نظم و پاکیزگی بیش از حد یا شلختگی و بی نظمی آشکار شوند.

 

٣. مرحله آلتی : دوره ی رشد ٣ تا ٦ سالگی 

هنگامی که کودکان پیش دبستانی از تحریک اندام تناسلی خود لذت می برند، تعارض ادیپ در مورد پسرها و تعارض الکترا در مورد دختر ها ایجاد میشود: کودکان نسبت به والد جنس مخالف احساس جنسی میکنند. آنها برای اجتناب از تنبیه ، این میل را رها کرده و خصوصیات و ارزش های والد هم جنس را می پذیرند. در نتیجه ، فرا خود شکل میگیرد ، و کودکان هر بار که از این معیارها تخلف کنند، احساس گناه می کنند.

 

٤. مرحله نهفتگی :دوره ی رشد ٦ تا ١١ سالگی 

غرایز جنسی خفته هستند و فراخود بیشتر رشد میکند. کودک از بزرگسالان و همسالان هم جنس خارج از خانواده، ارزش های اجتماعی تازه ای را کسب میکند.

 

 

٥. مرحله تناسلی : دوره ی رشد نوجوانی 

با فرا رسیدن بلوغ ، تکانه های جنسی مرحله ی آلتی از نو ظاهر میشوند. اگر رشد در طول مراحل پیشین موفقیت آمیز بوده باشد ، به ازدواج ، رابطه ی جنسی پخته ، و به دنیا آوردن فرزندان و بزرگ کردن آنها منجر میشود . این مرحله تا بزرگسالی ادامه می یابد.

رشد روانی _ جنسی                                                                                                                       فروید معتقد بود که در طول دوره کودکی ، تکانه های جنسی تمرکز خود را از دهان به مقعد و بعد به مناطق تناسلی بدن جابه جا می کنند. در هر مرحله، والدین اجازه میدهند که نیازهای اساسی فرزند آنها خیلی زیاد یا خیلی کم ارضا شوند. اگر والدین جانب اعتدال را رعایت کنند، در این صورت فرندان انها به صورت بزرگسالان سازگاری رشد خواهند کرد که از قابلیت رفتار جنسی پخته و رسیدگی به زندگی خانوادگی برخوردار خواهند بود .

 

بخش سئوال و جواب

اگر نیازهای دهانی نوزاد ارضا نشود چه میشود ؟؟؟!!!

زیبا جون از وبلاگ یاداشت های کودکی جواب داده: فكر كنم بعدها باعث به وجود اومدن عادات غلط دهاني مثل جويدن لب و ناخن يا مكيدن انگشت بشهموضوع : دانشمندان بزرگ روانشناسی
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 2477 مرتبه
تاريخ : جمعه 26 / 8 / 1391

 چالرز داروین(Charles Darwin ) : پیشگام بررسی علمی کودک

چارلز داروین طبیعت شناس بریتانیایی تنوع بی نهایتی را در گیاهان و گونه های حیوانی مشاهده کرد. او همچنین مشاهده کرد که در هر گونه ، دو جاندار پیدا نمی شوند که دقیقا مثل هم باشند. او از این مشاهدات نظریه تکامل خود را ساخت . 

این نظریه بر دو اصل مرتبط تاکید میکند: انتخاب طبیعی و بقای اصلح داروین توضیح داد که برخی گونه ها به دلیل در محیط های خاص زنده می مانند که با محیط های اطراف خود سازگار شده اند . گونه های دیگر به این دلیل از بین میروند که نتوانسته اند با محیط خود سازگار شوند. افراد در گونه هایی که توانسته اند نیازهای بقا در محیط را بهتر برآورد کنند، به قدر کافی زنده میمانند تا ویژگی های مفید خود را به نسل های آینده منتقل کنند.تاکید داروین بر ارزش سازگارانه خصوصیات بدنی و رفتار به نظریه های مهم رشد راه یافت.

داروین در جریان کاوشهای خود دریافت که رشد پیش از تولد در خیلی از گونه ها بسیار مشابه است. دانشمندان دیگر از مشاهده ی داروین نتیجه گرفتند که رشد بچه ی انسان از همان برنامه ی کلی تکامل گونه ی انسان پیروی میکند. با اینکه در نهایت معلوم شد که این عقیده غلط است، تلاشهایی که برای شبیه دانستن رشد کودک و گونه ی انسان صورت گرفتند، پژوهشگران را ترغیب کردند تا تمام جنبه های رفتار کودکان را به دقت مشاهده کنند.

از این تلاش ها مقدماتی برای ثابت کردن عقیده ای درباره ی رشد، بررسی علمی کودک به وجود آمد.

 موضوع : دانشمندان بزرگ روانشناسی
ارسال توسط زهره یوسفی
صفحه قبل 1 صفحه بعد

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
POWERED BY
NiniWeblog.com