روانشناسی رشد
سایت تخصصی پرورش هوش و روانشناسی کودک
تازه های علم روانشناسی کودک(کودکان فقط انعکاس تربیت والدین هستند)

بازدید : مرتبه
تاريخ : شنبه 10 / 4 / 1396

 با تشکر از مدیریت وبسایت که وب روانشناسی کودک در رده وب های منتخب قرار داد. 

کانال تلگرام تخصصی پرورش هوش و روانشناسی کودک

نوانديشان اهواز 

آدرس کانال تلگرام وبسایت

https://telegram.me/kidpsychology

09106408493

پيش دبستاني و موسسه تخصصي پرورش هوش و روانشناسي كودك نوانديشان اهواز

 موضوع :
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 8821 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 18 / 3 / 1394

روانشناسان بر این باورند که کودک در مراحلی از سنین رشد خود دارای خصوصیتهای ویژه همان مقطع می باشد . با دانستن این خصوصیات سنی ، اگر والدین این ویژگی ها را مشاهده نکردند باید نگران باشند ، نه این که اگر در کودکشان موجود بود گله کنند ! این دوران بر این قرارند : 1 – از تولد تا دو سالگی ، 2 – دو الی چهار سالگی ، 3 – چهار الی هفت سالگی.....ادامه مطلب...
موضوع : روانشناسی رشد
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 3075 مرتبه
تاريخ : جمعه 26 / 8 / 1391

 

انبوهی از شواهد نشان میدهند که مخاطرات محیطی ، مانند فقر، تعامل های ناخوشایند خانواده و طلاق والدین، بیکاری، بیماری روانی، و سوء مصرف مواد، کودکان را برای مشکلات آتی آماده میکنند .

این چهار عامل از فرد در برابر عواقب زیانبار رویدادهای استرس زای زندگی، محافظت میکنند.

خصوصیت شخصی. هوش بالا و استعدادهایی که از لحاظ اجتماعی ارزشمند هستند(مثلا در موسیقی یا ورزش ها) عوامل محافظت کننده هستند.این عوامل احتمال اینکه کودک تجربیات تقویت کننده ای در مدرسه یا جامعه داشته باشد که تاثیر زندگی خانوادگی استرس زا را جبران کنند، افزایش می دهند .خلق و خو بسیار قدرتمند است .کودکان دارای صفات آسان گیر و معاشرتی ، نگرش خوشبینانه ای نسبت به زندگی دارند و از توانایی خاصی برای سازگار شدن با تغییر برخوردار هستند . ویژگی هایی که موجب واکنش های مثبیت دیگران میشوند . در مقابل کودکانی که از لحاظ هیجانی واکنش پذیر ، تند خو ، تحریک پذیر، تکانشی هستند اغلب عرصه را بر افراد پیرامون خود تنگ میکنند.

 رابطه صمیمانه با والدین . رابطه صمیمانه با حداقل یکی از والدین که محبت کند، انتظارات  بالای مناسبی داشته باشند، فعالیتهای کودک را زیر نظر بگیرد ، و محیط خانه را سازمان دهد ، به انعطاف پذیری کمک میکند .

 

مادر امیر رضا جان در جواب این سوالمون نوشته :وابستگی به کس یا چیزخاصی اصلا درست نیست چون از دست دادنشون لطمات جبران ناپذیری به بار میاره
ما بزرگترها باید حد اعتدال رو به فرزندمون اموزش بدیم که همه چیزو به اندازه بخوادواستقلال عاطفی داشته باشه وبتون در غیاب کسایی که خیلی میخوادشون جاشو با افراد دیگه پرکنه و اسیب نبینه

حمایت اجتماعی خارج از خانواده نزدیک. باثبات ترین نعمت کودکان انعطاف پذیر ، رابطه نیرومند با یک بزرگسال باکفایت و با محبت است که لزومی ندارد والد باشد . پدر بزرگ یا مادر بزرگ، خاله ، عمو یا آموزگاری که رابطه خاصی را با کودک برقرار میکند میتواند به انعطاف پذیری وی کمک کند .

امکانات و فرصت های جامعه .حمایت های جامعه ، نظیر مدارس خوب ، مراقبت از سلامتی ، و خدمات اجتماعی مناسب و در دسترس ، کتابخانه ها ، و مراکز تفریحی ، به بهزیستی والدین و کودکان کمک می کنند .  به علاوه ، فرصت هایی برای شرکت کردن در زندگی اجتماعی به کودکان بزرگتر و نوجوانان کمک میکنند تا بر ناملایمات غلبه کنند .

 موضوع : روانشناسی رشد
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 4606 مرتبه
تاريخ : سه شنبه 23 / 8 / 1391

در دوره ی رشد انسان آیا عوامل ارثی مهمتر هستند یا عوامل محیطی؟؟

منتظر نظرات خوبتون هستم

عمه آریسا کوچولو نوشته :
...تا اونجایی که من فهمیدم هردوش باهم موثرند و ما نمیتونیم بگیم فقط عوامل ارثی یا فقط محیط بلکه هردو باهم در طی زندگی بررشد انسانها تاثیر میذارن

مامان آرینا جون نوشته: به نظره من عوامل ارثی بی تاثیر نیستن اما عوامل محیطی مهمتر و تاثیرگذارترن

وب ستاره زمینی پاسخ داده: مسلما هر دو عامل موثرند.

مامان آرشین جان نوشته: نظر من اينكه عوامل ارثي موثرند اما تاثير گذاري عوامل محيطي تا حدي هست كه ميتونه عوامل ارثي رو هم تحت تاثير قرار بده و اونارو تغيير بده.پس از نظر من عوامل محيطي موثرترند

مامان الهه یسنا جواب داده: به نظر من اگه عوامل محیطی مساعد نباشه عوامل ارثی نمیتونه خودش رو نشون بده. فکر میکنم هردو در کنار هم بهترین نتیجه رو میده.

 

و اما تاثیر نسبی طبیعت و تربیت _ این مجادله قدیمی طبیعت در برابر تربیت است.

طبیعت = استعدادهای فطری زیستی است_ یعنی ، اطلاعات ارثی که در لحظه لقاح از والدین خود دریافت میکنیم.

تربیت = نیروهای پیچیده ی دنیای مادی و اجتماعی است که بر ساخت زیستی و تجربیات روانشناختی ما قبل و بعد از تولد تاثیر میگذارد.

 این سئوال ها رو در نظر بگیرید : آیا توانایی فرد در فکر کردن به صورت پیچیده، عمدتا حاصل جدول زمانی فطری رشد است؟ یا اینکه تحت تاثیر تحریک والدین و آموزگاران قرار دارد؟ آیا کودکان به خاطر اینکه از لحاظ ارثی آمادگی دارند زبان را به سرعت فرا میگیرند یا اینکه والدین از همان ابتدا به آنها آموزش میدهند ؟ وچه چیزی این تفاوت های فردی بین افراد را از نظر قد، وزن، هماهنگی بدنی،هوش، شخصیت ،و مهارت های اجتماعی توجیه میکند؟ آیا مسبب اصلی طبیعت است یا تربیت؟؟؟!!! ....

نظریه پردازانی که بر ثبات تاکید میکنند _ اینکه افرادی که در یک خصوصیت بالا و پایین هستند (مثل توانایی کلامی، اضطراب، یا معاشرتی بودن) در سنین بعدی نیز به همین صورت میمانند _ معمولا بر اهمیت وراثت تاکید دارند .اگر آنها محیط را مهم بدانند، معمولا معتقدند که تجربیات اولیه الگوی دایمی رفتار را تعیین میکنند.آنها باور دارند که رویدادهای مثبت بعدی در زندگی میتوانند تاثیر رویدادهای ناگوار چند سال اول زندگی را کامل از بین ببرند.

نظریه پردازان دیگر نظر خوشبینانه تری دارند. آنها بر انعطاف پذیری تاکید میکنند_ اینکه اگر تجربیات تازه از تغییر حمایت کنند، امکان آن وجود دارد.موضوع : روانشناسی رشد
ارسال توسط زهره یوسفی
بازدید : 3119 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 22 / 8 / 1391

رشد انسان

حوزه مطالعاتی که به آگاهی یافتن از ثبات و تغییر در طول عمر اختصاص یافته است . هدف مشترک همه پژوهشگران مشخص کردن عواملی که بر ثبات و تغییرات در افراد، از لقاح تا مرگ تاثیر می گذارند.

 مهمترین نکاتی که باید برای رشد کودکت بدانی

رشد پیوسته است یا ناپیوسته ؟؟؟!!!

الف- برخی نظریه پردازان معتقدند که رشد فرایندی یکنواخت و پیوسته است . افراد به تدریج تعداد بیشتری از مهارت های یکسان را کسب میکنند.( در این صورت تغییر در تفکر او باید پیوسته باشد- فرایند افزودن تدریجی مهارت های یکسانی که از همان آغاز وجود داشته اند.)

ب- نظریه پردازان دیگر معتقدند که رشدطبق مراحل ناپیوسته ای صورت میگیرد. هنگامی که افراد وارد مرحله ی تازه ای میشوند ناگهان تغییر میکنند و بعد برای مدتی تغییر خیلی کمی میکنند. فرد در هر مرحله ی تازه ، دنیا را به صورت متفاوتی تعبیر میکند و به آن پاسخ میدهد . ( نوباوگان و کودکان روش های منحصر به فرد فکر کردن ، احساس کردن و رفتار کردن دارند که کاملا با روش های بزرگسالان تفاوت دارد. اگر چنین باشد رشد ناپیوسته است- فرایندی که به موجب آن روش های تازه و متفاوت درک کردن دنیا و پاسخ دادن به آن در زمانهای خاصی پدیدار میشوند.)

نظریه هایی که دیدگاه ناپیوسته رو قبول دارند ، رشد را به صورتی که طبق مراحلی روی میدهد، در نظر میگیرند. مرحله (stage) عبارت است از تغییر کیفی در تفکر ، احساس ،و رفتار کردن که دوره های خاص رشد را مشخص میکند.

 تالیف: لورا برکموضوع : روانشناسی رشد
ارسال توسط زهره یوسفی
صفحه قبل 1 صفحه بعد

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
POWERED BY
NiniWeblog.com